Sloni v exekučnom porceláne – Slovensko

15. novembra 2017, asimo, Nezaradené

Exekučný súd vraj zatiaľ prešľapuje na mieste. Vraj od marca 26 exekútorov vyhlásilo, že nespĺňajú všetky požiadavky pre elektronické prideľovanie a časť z nich sa rozhodla pre penziu. Každý „úrad“ síce zo zákona podľa menovania exekútora štátom bol „štátnym úradom“, ale pôsobil na „trhu exekúcií“ ako súkromná firma. Priemerne s 5-timi, niekedy i 10-timi zamestnancami, platenými „súkromníkom“ pánom doktorom exekútorom. Tí šli „do penzie“, už si nahrabali a „sú za vodou“. Zamestnanci, v podstate by mali byť štátnymi (a aj tak zle boli aj platení oproti zamestnancom v súkromných právnych firmách) zamestnancami – sú teraz všetci vyhodení na dlažbu. Tento prísun nezamestnaných však súdruha ministra práce Richtera netrápi – veď: pôjdu na montážne linky, najmä tie vyše 50ročné panie a tie 30ročné stredoškoláčky… V súčasnosti vraj pôsobí na Slovensku viac ako 320 súdnych exekútorov.

„Očakávania od Exekučného súdu v Banskej Bystrici boli veľké, zatiaľ sa však vôbec nenaplnili. V prvom rade mal odľahčiť okresné súdy od tejto agendy a zabezpečiť transparentnejšie exekúcie tým, že zaviedol elektronickú komunikáciu aj výber exekútora. Prax od apríla, odkedy tento súd funguje, ukazuje na niečo iné. Súd sa ani len nerozbehol.“ Toto sa dnes dočítate i v tlačenej Pravde.“Exekučný súd zatiaľ prešľapuje na mieste“, píše I.Štefúnová tu. Pekne to síce rozoberá, ale nepovedala podstatu:

Celá novela exekučného zákona mala priniesť objektivitu pre toho, kto je postihnutý, teda pre „povinného“, ale i pre toho, kto je veriteľ a drží v rukách rozhodnutie súdu o tom, že „povinný má zaplatiť“. Nefunkčnosť súdu v Bystrici, navyše do toho vošlo elektronické prideľovanie a ADMINISTROVANIE exekúcií znamená, že v krátkom čase sa zo zamestnancov exekútorských úradov stali „IT-experti“, ktorí „vychytávajú muchy“ draho preplateného systému a neschopných a exekúciám nerozumiacich ajťákov a celý drahý systém elektronickej komunikácie zlyháva a zbrzďuje proces exekúcií.

„Na vine sú tak zamestnanci exe-úradov, všakže“…a ľudia im aj patrične nadávajú a je ohrozená ich bezpečnosť, ak zistia menovite kto ich mal v administratíve, aj keď budú stáť spolu v rade na Úradoch práce…

“Od účinnosti novely do 30. októbra zaznamenal centrálny register exekúcií takmer 190-tisíc poverení na výkon exekúcie, z toho z banskobystrického súdu išlo len 10 512. Zvyšok podávali veritelia na základe výnimky ešte podľa starého spôsobu. V tom istom období minulého roka bolo poverení viac ako 253-tisíc.“ … „Kým vyšší štátny úradník na bežnom súde vydal za mesiac aj štyristo poverení, na banskobystrickom je to ledva 50.to je citácia z článku.Ale o tom, že za toto exekútori nemôžu, sa už nikde nepíše. JE TO NESCHOPNOSŤ MINISTERSTVA…

„V Bratislave sa zase hovorí o skupovaní exekútorských úradov silným hráčom, čo zaváňa vznikom monopolu.“ cit.z článku.…a prečo len v Bratislave? Nie je pravda. Ale faktom je, že opäť „brat na brata“nahral, podľa straníckych „tričiek“, sú to opäť „trafiky“ a trpia ako veritelia tak i povinní – ktorým medzitým denne narastajú úroky.

SLON V PORCELÁNE – namiesto zlepšenia totálne zhoršili „podnikateľské“ i služobné prostredie a táto „služba“ dnes znechucuje celý národ. Nie je načase, aby „slon v porceláne“ podal demisiu? Nuž ale tentoraz je ministerstvo v rukách pravice, voči tomu sa ani Sulík, ani Matovič, ani Kollar neozve…